Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 25267
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1392 13:40
تعداد مشاهدات : 3422

معرفی موسسه

«ديباچه»

جلسات فنون قراءات و معارف قرآني، در جهت ترويج فرهنگ أصيل قرآني و تمسك به ثقلين شريفين، اول رمضان المبارك 1410 هجري قمري برابر با هشتم فروردين ماه 1369 هجري شمسي، توسّط دانشمند فرزانه حضرت استاد آيت الله مجيد جعفري ‌تبار دامت بركاته تأسيس گرديد و مسجد شريف رفعت در پايگاه تشيّع و عشّ آل محمّد صلوات الله عليهم أجمعين، در جوار حرم مصفّاي كريمة أهل بيت حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها، مركز نشر و ترويج بركاتي از درياي بيكران قرآن و عترت شد.

اين جلسات كه با نام رسمي مؤسّسة فرهنگي قرآن و عترت «فنون قرائت و معارف قرآني» ثبت گرديده، داراي سه معاونت مي‌باشد:

  1. معاونت آموزشي
  2. معاونت محافل و مراسم
  3. معاونت تأمين و اجراء

 

*     *     *     *     *     *     *

«معاونت آموزشى»

1 ـ مديريّت قرائت و تحفيظ:

وظيفه اصلى اين مديريّت تربيت قارى و حافظ قرآن و ايجاد بسترهاى مناسب جهت رشد كمّى و كيفى قاريان و حافظان  (اعمّ از كلاس‏هاى آموزشى در سطوح عمومى و تخصّصى، برنامه‏ هاى رفع اشكال و تحويل و مرور، دوره‏ هاى تربيتِ معلّم، مربّى، مدرّس و داور در رشته‏ هاى مختلف فنون قراءات و معارف قرآنى و....) مى‏ باشد.

مديريّت مذكور جهت تحقّقِ اين مهم، چهار زير مجموعه را داير نموده است:

     1 ـ 1) حلقات پايه: آموزش دوره‏ هاى عمومىِ فنون قراءات و معارف قرآنى به صورت كلاسيك و در قالب دوره‏ ها و مقاطع زمانى منظّم (عمدتاً در روزهاى جمعه ـ  كه جزء اوقات فراغت محصّلين، دانشگاهيان و طلاّب علوم دينى بوده و زمان مناسب جهت پرداختن به آموزش‏هاى فوق برنامه يا تكميلى است  -  ) برعهده اين زيرمجموعه از مديريّت قرائت و تحفيظ مي‌باشد.

     2 ـ 1) دوره‏ هاى تخصّصى: دوره‏ هاى عمومى آموزشهاى قرآنى، هميشه موجب بروز استعدادهاى ويژه‏ اى از بين شركت كنندگان مى‏ شود. ظرفيّت و سرعت درك و يادگيرى مطالب و روحيّه تحقيق و پژوهش در افراد ممتاز، ما را بر آن داشته كه با تشكيل كلاسها و برنامه‏ هايى ويژه، مطالبى تخصّصى را نيز تعليم داده تا به مدارج عالى در هنر قرائت و تحفيظ قرآن نايل آيند.

     آشنايى با مقدّمات علوم و فنون قرآن كريم، حضور مستمرّ در جلسات و موفّقيّت در امور تحصيلى از شرايط لازم براى ورود به دوره‏ هاى تخصّصى و گزينش استعدادهاى ويژه هستند. برخى دوره‏ هاى تخصّصى كه در طول سالهاى فعّاليّت جلسه به صورت هفتگى و مستمرّ و علاوه بر تمامى جلسات عمومى توسط استاد جعفری تبار برگزار گرديده است، به شرح ذيل مى‏باشد:

     1 - فنون اربعه قرائت قرآن

     2 - بررسى روايات چهارده گانه قرآن كريم

     3 - كلاس تخصّصى قرائت قرآن كريم

     4 - ادبيّات عرب

     5 - تفسير سوره مباركه مائده

     6 - تفسير كلمات قصار نهج البلاغه و پاسخ به سؤالات

     7 - بررسى و تفسير دعاى عرفه، اصول كافى، ديوان حافظ و مثنوى معنوى (با رويكرد تطبيق با قرآن)

     8 - بررسى و تدوينِ آئين‏ نامه داورى رشته‏ هاى قرائت و حفظِ قرآن كريم

     9 - اداره جلسات قرآن و نحوه كنترل نكات، ويژه مديران جلسات

     10 - حفظ قرآن مجيد (سه ساله، ويژه خواهران)

3 - 1) تربيت مدرّس: يكى از اهداف اوّليّه اين جلسه، آموزش افراد به منظورِ كسبِ درجه مدرّسى و تكميل و استمرار چرخه تعليم و تربيت قرآنى بوده و هست. بدين منظور دوره‏ ها و كلاسهاى تخصّصى و نيز عموماتى از قبيل آموزش روش تدريس، ارائه سرفصل‏هاى رشته‏ ها و علوم قرآنى، نحوه برگزارى آزمون‏هاى شفاهى و كتبى و .... براى ممتازينِ رشته‏ هاى گوناگونِ فنون و معارف قرآنى تشكيل گرديده است. مؤيّدِ تأثيرِ مثبتِ اين دوره‏ ها، تشكيل جلسات مختلف در مساجد شهرهايى از نقاط مختلف كشور توسط دانش آموختگان اين دوره‏ هاست.

     جلسات فنون قراءات و معارف قرآنى مفتخر است كه هزاران جوان و نوجوان را تاكنون مستقيم يا به واسطه تربيت مربيّان قرآن با درياى بيكران كلام وحى آشنا و مأنوس نموده است.

     لازم بذكر است كه دوره‏ هاى تربيت مدرّس فنون قراءات در سه سطحِ تربيت معلّم (سطوح روخوانى و روانخوانى)، تربيت مربّى (سطوح تجويد، صوت، لحن و وقف و ابتدا) و تربيت استاد (سطوح تخصصّى فنون قراءات و اداره جلسات قرآنى) برگزار مى‏ گردد.

     4 - 1) تربيت داور: مسابقات قرآن يكى از مهمترين جلوه‏ هاى بروز ميزان يادگيرى فنون و معارف قرآن كريم مى ‏باشد. به دليل وجود ويژگى‏هاى معنوى و لزوم ايجاد رقابت سالم در اينگونه از مسابقات، نحوه قضاوت و داورى و امتيازدهى بسيار مهمّ و حسّاس است. جلسات فنون قراءات و معارف قرآنى، همواره با تنظيم آئين‏ نامه‏ هاى دقيقِ داورى، پرورش و آموزش نيروهاى زبده و ممتاز خود و نيز انجام آزمونهاى متعدّد، سعى در بهبود وضعيّت قضاوتهاى مسابقات قرآنى (از هر دو جنبه تخصّص و تعهّد) داشته و دارد.

     2 ـ مديريّت امتحانات و مدارك تحصيلى:

     اين مديريّت با وظيفه برگزارى آزمونهاى ميان‏ دوره و پايان‏ دوره آموزش‏هاى عمومى و تخصّصى و نيز آزمونهاى متفرّقه (ويژه آموزشهاى غيرحضورى) و اعطاى مدرك تحصيلى به قبول شدگان در امتحانات، نقشى كليدى را در جهت نظارت بر اجراى كلاسها و ارزشيابى سطح علمى شركت‏ كنندگان ايفاء مى‏ كند. صدور گواهى‏نامه‏ هاى مختلف تحصيلى ويژه اعضاء و بنابر تقاضاى ساير نهادها و ارگانهاى خصوصى و دولتى نيز از ديگر وظايف اين مديريّت مى‏ باشد.

     3 - مديريّت آواهاى مذهبى:

     از جمله آموزشهاى جذّاب كه بحمداللّه‏ از ديرباز در كنار فنونِ قراءات و معارف قرآنى مورد توجّه مسلمانان بوده و اين جلسات طىِّ اهتمام به آموزش رشته‏ هاى مذكور، آنها را با لفظ بديع «آواهاى مذهبى» تسميه نموده است، رشته‏ هاى اذان، تواشيح، ابتهال، سرود و همخوانى مى‏ باشد. اين مقوله نيز نمادى بارز از إحياء و تمسّك به فرهنگ قرآن و عترت عليهم‏ السلام است.

 

     4 - مديريّت دوره‏ هاى ويژه (تعطيلات و اوقات فراغت):

     همزمان با فرارسيدن ايّام تعطيلات دانش‏ آموزان و دانشجويان و طلاّب علوم حوزوى و در جهت پُربار كردن اوقات فراغت عموم علاقمندان به قرآن كريم، اين جلسه با تشكيل دوره‏ ها و كلاسهاى ويژه در رشته‏ هاى علمى و هنرى (به صورت فوقِ برنامه) به محتوا دادن و غنى كردنِ ايّامِ فراغت (بويژه تعطيلات نوروز و تابستانِ) اعضاى جلسه و ساير قرآن دوستان اهتمام ورزيده است.

     دوره‏ هاى تابستانى در طول هفته و بين 60 تا 75 روز در هر دوره برگزار گرديده و با برنامه اختتاميّه، اهداء جوايز به برگزيدگان دوره‏ ها و يك سفر فرهنگى (اردو) به پايان مى‏ رسد. بازديد از موزه‏ هاى استان تهران، سفر به استانهاى خوزستان، اصفهان، تبريز و مشهد از جمله اردوهاى فرهنگى برگزار شده توسّط جلسه و در اين راستا بوده است.

     از ديگر برنامه‏ هاى اين مديريّت، برنامه‏ ريزى و اجراى دوره‏ ها بنابر درخواست برخى از مراكزِ علمى فرهنگى و نهادها مى‏ باشد. دوره‏ هاى مذكور در سطوح مختلف و براى سنين متفاوتى برگزار شده كه برخى از آن‏ها عبارتند از:

     1 - دوره حفظ قرآن ويژه طلاّب آسياى ميانه.

     2 - دوره مقدّماتى روخوانى و روانخوانى ويژه طلاّب غير ايرانى از قارّه آفريقا، اروپا و آمريكاى جنوبى.

     3 - دوره تجويد مقدّماتى و تجويد عملى ويژه طلاّب آسياى ميانه.

     4 - دوره آموزشى تجويد تكميلى، صوت، لحن به صورت تخصّصى به مدّت 10 سال متمادى ويژه نيروهاى
حزب‏ اللّه‏ قم.

     5 - دوره حفظ 5 ساله ويژه دانش‏ آموزان ابتدائى مجتمع آموزشى امام هادى عليه‏ السلام قم.

     6 - دوره حفظ، تجويد، صوت و لحن ويژه طلاّب كشور تاجيكستان (مقيم قم).

     7 - دوره كوتاه‏ مدّت (ويژه تابستان) كلاسهاىِ قرآنى، مسجد حضرت امام هادى عليه‏ السلام قم.

     8 - دوره كوتاه‏ مدّت (ويژه تابستان) كلاسهاىِ قرآنى، مسجد حضرت خديجه عليه السلام قم.

     9 - دوره كوتاه‏ مدّت تجويد مقدّماتى ويژه خواهران طلبه (غير ايرانى).

     10 - دوره كوتاه‏ مدّت معارف قرآن كريم ويژه خواهران طلبه (غير ايرانى).

     11 - دوره كلاسهاىِ قرآنى در ماه مبارك رمضان ،ويژه عموم طلاّب غير ايرانى در مدرسه علميّه حجّتيه قم.

     12 - دوره كلاسهاىِ قرآنى در ماه مبارك رمضان براى عموم طلاّب و فضلاى ايرانى در حسينيّه حضرت قائم (عج) قم.

     مديريّت مذكور كلاسهاى عمومى زير را نيز عمدتا به صورت فوق‏ برنامه و در ضمن دوره‏ هاى ويژه اوقات فراغت برگزار نموده است (برخى از كلاسهاى ذيل صرفا ويژه خواهران برگزار گرديده است):

آشنايى با أعلام قرآنى، نهج البلاغه، تفسير، أحكام، مدّاحى،‌ زبان‏هاى انگليسى و عربى،‌ امداد، آموزشهاى خانواده، نقاشى، خطّاطى، خيّاطى،  گيپوربافى، گلسازى در رشته‏ هاى متنوّع، رايانه، ميوه ‏سازى، شنا و .....

     5 - مديريّت تربيت كادر اجرايى (مجرى و...):

     از جمله رسالت هاى آموزشى جلسه، استمرار و تداوم برگزارى دوره‏ ها و مجالس و مراسم قرآنى مى‏باشد كه لازمه آن، اهتمام در جهت تربيت كادر اجرايى (علاوه بر كادر آموزشى و تخصّصى) است كه با انگيزه كافى و تقويت قواى ادارى و مالى جلسات، زمينه اجراى اين محافل و كلاسها را فراهم نمايند. اين مديريّت با برنامه‏ ريزى دقيق و شناسايى استعدادهاى مختلف در مقوله مذكور، امور فوق را جامه عمل مى‏ پوشاند.

   *     *     *     *     *     *     *

«معاونت محافل و مراسم»

     1 - مديريّت جلسات قرآنى:

  1 ـ 1) جلسات مركزى: اين جلسات به صورت ثابت و هفتگى و تحت عنوانِ «جلسات مركزى» (يعنى جلساتى كه سياست هاى كارى ساير جلسات و پرورش نخبگان جهت اداره آنها را پايه‏ ريزى نموده و بر عهده دارد) چهارشنبه‏ ها بعد از نماز مغرب و عشاء (ويژه سطوح عالى و متوسّط)در مسجد رفعت قم واقع در خيابان شهداء (مكان تأسيس اين جلسات)  برگزار مى‏ گردد.

 

اين جلسات، كه اوّلين فعّاليّت جلسات فنون قراءات و معارف قرآني بوده است، از همان سال 1369 (تا اواخر سال 1375) توسّط استاد گرانقدر آيت الله جعفري تبار دامت بركاته اداره مي‌گرديد. بجاست كه اشاره شود، در مدّتي كه استاد در اين جلسات حضور داشتند، يكي از برنامه‌هاي ثابت اين جلسات تلاوتهاي زيبا و پربار ايشان بود كه به لطف الهي هزاران تلاوت مضبوط از ايشان برجاي مانده كه گنجينه‌اي عظيم براي رهپويان آموزش فنون و معارف قرآني مي‌باشد.(براي تهيّه برخي از اين تلاوتها اينجا كليك نماييد.)

 

اين مديريّت همچنين جهت حضور يا اجراي برنامه در ضمن جلسات مذكور، تاكنون ميزبان شخصيّتها و گروه‌هاي مختلفي بوده كه به برخي از آنها اشاره مي‌شود:

    1 - گروه‏ هاى مختلفى از دانش‏ آموزان مدارس استان تهران.

     2 - گروه قرآنى نورالهدى از مشهد مقدّس.

     3 - دانش‏ آموزان برگزيده شهرستان دزفول.

     4 - طلاّب قرآنى از كشور تاجيكستان.

     5 - تعدادى از شيعيان مقيم انگلستان.

     6 - تعدادى از دانشجويان و قاريان و حافظان شهرستان ساوه.

     7 - عدّه‏ اى از دانشجويان و فارغ‏ التّحصيلانِ دانشگاه‏ هاى كشور مالزى.

2 ـ 1) جلسات فرعى: به منظور ترويج هر چه بيشتر فرهنگ قرآنى و به دليل ميسور نبودن حضور تمامى اقشار در جلسه مركزى، جلسات فنون و قراءات و معارف قرآنى اقدام به تأسيس جلسات قرآنى در سطح شهر مقدّس قم نموده است. عمده مناطق دور از مركز شهر و محروم از امكانات فرهنگى و نيز مراكز علاقمند به فعّاليّت هاى قرآنى، محلّ تشكيل اين جلسات مى‏ باشد.

     در اين جلسات بنا به استعداد و خواست اداره كنندگان و شركت كنندگان، مباحث فنون و معارف قرآن كريم ارائه مى‏ گردد. اين جلسات تحت نظارت جلسه مركزى فنون قراءات و معارف قرآنى اداره گرديده و تمامى اعضاء در مجامع ماهانه يا فصلى حاضر شده و از برنامه‏ هاى ويژه آن بهره‏ مند مى‏ گردند. لازم به ذكر است كه به منظور تشويق و ترغيب جلسات فرعى، برخى از مجامع فصلى و ماهيانه در مساجد و مراكز آن جلسات و با حضور اعضاى جلسات مركزى و فرعى تشكيل مى‏ شود. زمان و مكان برگزارى تعدادى از جلسات فرعى سطح شهر مقدّس قم كه در سال هاى گذشته تأسيس گرديده و فعّاليّت داشته يا دارند بدين شرح مى‏ باشد:

     ـ مركز فرهنگى امام حسن عسكرى عليه‏ السلام، خيابان شهداء (دوشنبه شب‏ها)؛

     ـ مسجد حضرت زينب عليها السلام، خيابان هفت تير (يكشنبه شب‏ها)؛

     ـ مسجد حاج شعبان على، خيابان عمّار ياسر (يكشنبه شب‏ها)؛

     ـ مسجد كامكار، خيابان امام خمينى«ره» (شنبه شب‏ها)؛

     ـ مسجد حضرت خديجه عليها السلام، ميدان امام خمينى«ره» (سه شنبه شب‏ها)؛

     ـ مسجد امام على عليه‏ السلام(سه‏ شنبه شب‏ها)؛

     ـ مسجد امام حسين عليه‏ السلام، شهرك امام حسن عليه‏ السلام(پنجشنبه‏ شبها)؛

     ـ مسجد باب‏المراد، سى مترى كيوانفر (جمعه‏ شب‏ها)؛

     ـ مسجد امام مهدى (عج)، شهرك امام حسن عليه‏ السلام(شنبه‏ شب‏ها)؛

     ـ مسجد قبا، خيابان آزادگان (يكشنبه شب‏ها)؛

     ـ مسجد المصطفى صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله، خيابان يزدانشهر (جمعه شب‏ها)؛

     ـ مسجد اهل‏ البيت عليهم‏ السلام خيابان امام خمينى «ره»؛

     ـ مدرسه علميّه حجّتيه، چهار راه شهداء (پنجشنبه صبح‏ها)؛

     ـ مسجد امام سجّاد عليه‏ السلام(شنبه‏ شب‏ها)؛

     ـ مدرسه استعدادهاى درخشان شهيد قدّوسى، بلوار شهید کریمی، خیابان شهید مطهری (دوشنبه عصرها)؛

     ـ كانون بسيج جوانان قم؛ خيابان اراك؛

     ـ مسجد حضرت ابوالفضل عليه‏ السلام(پنجشنبه شب‏ها)؛

     ـ مسجد رسول اكرم صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله، خيابان امام خمينى «ره» (پنجشنبه شب‏ها)؛

     ـ جلساتِ سيّار فرهنگيان استان (يكشنبه شب‏ها)؛

     ـ شهرك قائم (عج)، (دوشنبه شب‏ها)؛

     ـ مسجد سيّدالشّهداء عليه‏ السلام، شهرك بنياد (شنبه شب‏ها)؛

 

      

2 - مديريّت جلسات ماه مبارك رمضان:

     يكى ديگر از برنامه هاى ثابت و مستمرِّ جلسات فنون قراءات و معارف قرآنى، تشكيل جلسات مستمرّه ماه مبارك رمضان مى‏ باشد. اين جلسات از ابتدا تا انتهاى اين ماهِ پُر خير و بركت، هر شب و به صورت ويژه با برنامه‏ هايى متنوّع تشكيل مى‏ شود. جلسات مذكور با استقبال از ماه مبارك و معمولاً بين 29 تا 33 شب، گلچينى از فعّاليّت هاى قرآنى ساليانه جلسات فنون قراءات و معارف قرآنى را به عزيزان تقديم مى‏ كند.

    

برخى از برنامه‏ هاى اجرا شده در طول اين جلسات عبارتند از: جزء خوانى، تلاوت اعضاء و ميهمانان، اجراى برنامه حفظ قرآن مجيد، درس هايى در زمينه فنون قراءات و معارف قرآنى (از جمله آواشناسى، آداب تلاوت، معرفه‏ الوقوف، قراءات سبعه، كلّيّات فنون أربعه، بررسى سيره نبىّ أعظم صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله و فرازهايى از زندگى امام على عليه‏ السلام، بيان برخى احاديث امام حسين عليه‏ السلام، شأن نزول آيات، علوم قرآنى، تفسير موضوعى، ترجمه آيات و لغاتِ قرآنى و .....  )، تلاوت موضوعى، پاسخ به سؤالات، تواشيح، همخوانى، تدوين و پخش فيلم و نوار تلاوت قاريان، برنامه حفظ خردسالان، سخنرانى آيات عظام و اساتيد حوزه علميّه، جشن ميلاد امام حسن مجتبى عليه‏ السلام، تشكيل دسته عزادارى در شهادت امام على عليه‏ السلام، بررسى تلاوت هاى استاد جعفرى تبار، برگزارى مسابقات شهراللّه‏، بزرگداشت اساتيد و پيش‏كسوتان قرآنى و علماء و بزرگانِ علم و حكمت، شعر خوانى، مدّاحى و مراثى اهل بيت عليهم‏ السلام، برگزارى مسابقات (ويژه عموم حضّار، خردسالان و مقاطع سنّى مختلف)، برنامه‏ هاى ويژه شبهاى قدر و ..... .

برخی از آیات عظام  واساتید محترم حوزه علمیه و حجج اسلام و سایر سرورانی که در این برنامه ها از محضرشان کسب فیض نموده ایم عبارتند از :

حضرت آية اللّه‏ العظمى فاضل لنكرانى قدّس سرّه، حضرت آية اللّه‏ معرفت (ره)، حضرت آيت اللّه‏ مؤمن، حضرت آيت‏ اللّه‏ آصفى، حضرت آية اللّه‏ راستى كاشانى، حضرت آية اللّه‏ احمدى فقيه، حضرت آية اللّه‏ وافى؛ حجج اسلام راستگو، سيّد طه هاشمى، موسوى بيرجندى، انوارى، مرادى، قوامى، تقوى، موحّدى؛ استاد مصطفى رحماندوست، استاد محمّدعلى مجاهدى، استاد احمد عزيزى، دكتر حسين الهى قمشه‏ اى، سردار شهيد حاج خداكرم (ره)، سردار نقدى و ..... .

 

 

3 - مديريّت مجامع و مراسم:

  1 ـ 3) جلسات ويژه: در كنار جلسات مستمرّه هفتگى و علاوه بر جلسات ماه مبارك رمضان، به مناسبتهاى گوناگونى، محافل پُرشكوه قرآنى عمدتا در قالب شبى با قرآن برگزار مى‏گردد. غالب اين محافل در مناسبت هاى مذهبى (ايّام و ليالى ولادت يا شهادت معصومين أطهار عليهم‏ السلام) يا ملّى تشكيل مى‏گردد. همچنين بنا به نيازى كه در جامعه به ترويج فرهنگ اصيل قرآنى مشاهده گرديده، محافلى در نقاط مختلف كشور با هدف جذب جوانان و نوجوانان و مردم متديّن و خداجو به مسائل و علوم و فنون قرآن كريم و رفع مهجوريّت اين كتاب عزيز در ميان عموم اقشار جامعه اجرا شده است . محافل مذكور يا رأسا از طرف اين جلسات و يا به دعوت مسئولين، نهادها، مراكز فرهنگى، ائمّه محترم جمعه و مراكز علمى و دانشگاهىِ مراكز استان‏ها و شهرستانها تشكيل گرديده است. برخى از امكنه متبرّكه و شهرهايى كه محافل مذكور در آنها بر پا شده عبارتند از: حرم مطهر حضرت ثامن‏ الائمّة عليه‏ السلام، برخى از مساجد مشهد مقدّس، مسجد مقدّس جمكران، اهواز، اصفهان، تبريز، گرگان، همدان، بافق، اقليد، ورامين، دانشگاه اصفهان، دزفول، انديمشك، تهران، زاهدان، دستجرد، اراك و رفسنجان.

 

     2 ـ 3) مجامع قرآنى: يكى ديگر از برنامه‏ هاى جلسات فنون قراءات و معارف قرآنى مى‏ باشد كه با حضور اساتيد، قرّاء و حفّاظ ممتاز، گروه‏ هاى همخوانى و تواشيح و عموم قرآن‏ دوستان و به منظور گردهمايى تمام نيروهاى قرآنى تحت پوشش جلسات برگزار مى‏ گردد. اين مجامع در مساجد مختلف شهر (كه عمدتا جلسات فرعى در آنها برقرار مى‏باشد) و با برنامه‏ هاى متنوّع قرآنى به صورت ماهيانه، فصلى و شش‏ ماهه برگزار مى‏ گردد.

     يكى از اهداف اين مجامع، تقدير از نفرات برتر جلسات است كه در زمينه‏ هاى درسى و قرآنى، در سطح استان يا كشور حائز رتبه شده يا توفيقِ ورود به دانشگاه ها يا حوزه‏ هاى علميّه را كسب نموده باشند.

     عمده اين جلسات در مساجدِ شريفِ رفعت، امام مهدى (عج)، قبا، حضرت خديجه عليها السلام و حضرت ابوالفضل عليه‏ السلام قم برگزار شده است.

 

*     *     *     *     *     *     *

«معاونت تأمين و اجراء»

     1 - مديريّت اعزام:

     تلاوت‏ هاى زيبا و اجراهاى جذّابِ گروه‏ هاى همخوانى قرآن كريم و تواشيح و مدايح معصومين عليهم‏ السلام از مهمترين عوامل جذب افراد به برنامه‏ هاى قرآنى مى‏ باشد. اين جلسه با انتخاب و اعزامِ قرّاء، حفّاظ، داوران و گروه‏ هاى همخوانى و تواشيحِ ممتازِ خود به نقاط مختلف كشور و جهان و حضور در محافل و جلسات قرآنى سعى در ترويج فرهنگِ قرآن و عترت عليهم‏ السلام و ايجاد انگيزه عمومى بويژه در جوانان و نوجوانانِ مستعد نموده است.

     محافل متعدّدى در سطح كشور و در مراكز مختلف علمى و فرهنگى توسّط گروه‏ هاى همخوانى و تواشيح و قاريان و حافظان برجسته جلسات فنونِ قراءات و معارف قرآنى تشكيل گرديده و بحمداللّه‏ در موارد زيادى نيز موجب جلب و جذب افراد بسيارى به برنامه‏ هاى قرآنى گشته است.

     از جمله كشورهايى كه به نحوى تحت آموزش اين جلسه قرار داشته‏ اند، مى‏ توان به انگلستان، عراق، پاكستان، هند، مالزى، اندونزى، چين، افغانستان، روسيه، تركيه، تاجيكستان، قرقيزستان و آذربايجان اشاره نمود.

     2 - مديريّت فوق برنامه:

     1 ـ 2) ديدار با مراجع عظام تقليد و فرزانگان: يكى ديگر از فعّاليّت هاى مؤكّد جلسه، ديدار با حضرات آيات و علماى أعلام و نيز فرزانگان و فرهيختگانِ علمى به عنوان الگوهاى شاخصِ معنوى و علمى بوده و هست. اهّميّت پرداختن به مسائل قرآنى و ارج نهادن به فعّاليّت هاى صورت گرفته از سوى جلسه، مورد تأكيد تمامىِ ديدارشدگان بوده است. حضور در محضر حضرات آيات عظام فاضل لنكرانى (ره)، صافى گلپايگانى، خوانسارى (ره)، مكارم شيرازى، بهجت، نورى همدانى، موسوى اردبيلى، ميرغنى زاده (ره)، وحيدى شبسترى (ره)، شبيرى زنجانى، گرامى، بدلاء (ره) و معرفت (ره) نيز در همين راستا انجام پذيرفته است.

     2 ـ 2) جلسات پاسخ به سؤالات: يقينا در راه رشد و تعلّم فنون و معارف قرآن كريم، سؤالات و مسائلى پيش مى‏ آيد كه رفع و حلّ آن موجب پيشرفت آن علم يا متعلّم خواهد شد. جلسات فنون قراءات و معارف قرآنى دوره‏ هايى را به منظور بيان سؤالات و تبيين پاسخ هاى آنها در زمينه‏ هاى مختلف مرتبط و غيرمرتبط با قرآن كريم با حضور اساتيد بزرگوار، آيات و فضلاى حوزه و نيز اساتيد دانشگاه و چهره‏ هاى فرهيخته ديگر برگزار نموده است. استقبال جوانان و عموم اقشار از اين برنامه و ابراز خرسندى آنان پس از شنيدن پاسخ سؤالاتشان، بيانگر توفيق اين برنامه‏ ها مى‏ باشد. عمده جلسات مذكور توسّط استاد جعفرى‏ تبار اجرا گرديده است.

 

 

3 ـ 2) برگزاري اردوها: يكي از برنامه‌هايي كه در كنار مباحث آموزشي برگزار مي‌گردد، برنامة اردو است. اين برنامه در فصول مختلف (به ويژه ايّام تابستان) و به منظور زيارت، انجام برنامه‌هاي فرهنگي و قرآني و بازديد از اماكن تارخي و موزه‌ها و ... براي اعضاي جلسات و خانواده‌هاي آنها برنامه‌ريزي و اجراء مي‌گردد.

4 ـ 2) تشكيل مهد قرآن (ويژه خردسالان 3 تا 6 ساله): فراگيرى علوم و هنرهاى قرآنى در خردسالى، زمينه‏ ساز فرهنگ اجتماعى قرآنى در سنين بالا و مانع از نفوذ فرهنگ هاى غيرمفيد و مضرّ خواهد بود. اين جلسات به منظور بسترسازى تربيت اسلامى و پر كردن اوقاتِ خردسالان عزيز با برنامه‏ هاى قرآنى و فرهنگى، به تشكيل مهد قرآن (در دوره‏ ها و مقاطع خاص) اقدام نموده است.

اين برنامه‏ ها در سه دوره تابستان، ماه مبارك رمضان و برنامه هفتگى با عناوين ذيل برگزار مى‏ شود: حفظ قصارالسّور، حفظ شعرهاى مذهبى، سرود، كاردستى با كاغذ، حفظ احاديث معصومين عليهم‏ السلام و ترجمه آنها، همخوانى سوره‏ هاى قرآن، نقّاشى و آمادگى جسمانى.

5 ـ 2) داير نمودن كلاس هاى كمك درسى: اين جلسه، در كنار آموزش مباحث قرآنى، پس از بررسى وضعيّت تحصيلى اعضاء اقدام به برگزارى كلاس هاى آموزشى كمك درسى و تقويتى نموده تا موجب رشد بيشتر و شكوفا  شدن استعدادهاى نيروهاى قرآنى و در نتيجه الگوى مناسب شدن آنها در مدرسه و بين دوستان خود گردد. تعامل مسئولين جلسه و برنامه‏ هاى مذكور با والدين و برخى مربّيان در بهبود و تقويت وضعيّت تحصيلى عزيزان بسيار مؤثّر بوده است.

3 - مديريّت مسابقات و سرگرمى‏ ها:

  يكى از راه هاى آموزش غير مستقيم و تشخيص سطح آگاهىِ افراد در مسائل قرآنى، برگزارى مسابقات است. اين جلسه به منظور آموزش معارف و فنون قرآنى با روش مسابقه، تا كنون صدها نمونه مسابقه طرّاحى و اجرا نموده و بديهى است كه ذكر اين تعداد بى‏ شمار در اين مجال ميسّر نمى‏ باشد، لذا به بيانِ نكاتى چند در اين خصوص اكتفا مى‏ نمائيم.

  اين مسابقات با اهداف و اُفقهاى آموزشى و تربيتى مختلف طرّاحى و اجراء گرديده است. مخاطبين، سطح علمى، سن و ميزان ورود يا تخصّصشان در مسائل قرآنى، نقش اساسى در طرح مسابقات و اجراى آنها داشته است. علاوه بر جلسات مركزى و فرعى، اين مسابقات در مراكز استان و شهرستان هايى از كشور و نيز در برخى از دوره‏ هاى تربيت نيروهاى قرآنى به صورت كوتاه مدّت و با برنامه‏ ريزى دقيق و هدفمند برگزار گرديده است. پاره‏ اى از اهداف و نتايج اين مسابقات بدين شرح است:

     آشنايى با ترجمه قرآن، آشنايى با محتوا و موضوعات سوره‏ هاى قرآن، مرورِ محفوظات قرآنى، آموزش نكات تفسيرى، معمّاهاى قرآنى، تطبيق نكات صوت و لحن، آشنايى با اسامى سوره‏ ها، آموزش و تأكيد بر آيات ولائى قرآن كريم، جدول هاى قرآنى،  آشنايى با واژه‏ ها و معانى لغات قرآنى، بررسى قواعد روخوانى و تجويد، بررسى داستان‏ هاى قرآن كريم، ريشه‏ يابى و بحث صرفى لغات قرآن  و  ...  .

یکی از مسابقاتی که هر ساله جهت  ايجاد عرصه‏ اى براى رقابت سالم و معنوى قرآنى و قدردانى از فعّالان و ممتازين عرصه فنون قراءات و معارف قرآنى و ايجاد انگيزه و شوق در ميان نوجوانان و جوانانِ قرآن دوست و همچنين بررسى كيفيّت آموزش هاى قرآنى، برگزار می گردد، مسابقات قرآنى شهراللّه‏ است.

     بهترين زمان براى انجام مسابقات مذكور، بهار قرآن و ماه نزول كلام وحى (رمضان‏ المبارك) بوده و نام شهراللّه‏ نيز به همين منظور بر آن نهاده شده است. استقبال حفّاظ گرامى و قرّاء عزيز در مقاطع سنّى مختلف از اين مسابقات و معرّفى چهره‏ هاى ممتاز از ويژگى‏ هاى اين مسابقات و بركات قرآن كريم مى‏ باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :